

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2520 |
| कर्ब वेट | 955 |
| 3990 mm * 1745 mm * 1500 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 318 L (standard) |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 37 |
| इंजन टाइप | 1.2L VVT |
| माइलेज (ARAI) | 22.3 |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 89 bhp @ 6000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 113 Nm @ 4400 rpm |
| इंजन | 1197 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC, Multi-Point fuel distribution |
| ड्राइविंग रेंज | 827 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| No |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 4.9 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 195 / 55 R16 |
| पीछे का टायर | 195 / 55 R16 |
| सामने का सस्पेंसन | MacPherson Strut |
| पीछे का सस्पेंसन | Torsion Beam |
| No | |
| Power assisted (Electric) steering with 3 spokes | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Steel, Located in Boot |
| V | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Not Tested |
| V | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | Yes |
| V | Pretensioning Seatbelts(Front) |
| V | Rear Bumper |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Open |
| V | Disc (Front), Drum (Rear) |
| V | Keyless |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| V | Tilt & Telescopic |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Rear |
| V | 360 Degree Camera |
| V | Electronic - Internal Only |
| V | Driver & Co-Driver |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Manual |
| V | Sunvisor |
| V | No |
| V | Yes |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | 12V Power Outlet |
| V | 2 Cupholders in Front Only |
| V | Yes |
| V | No |
| V | No |
| V | All Doors |
| V | Fabric |
| V | Yes |
| V | No |
| V | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| V | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Flat |
| V | 60:40 |
| V | Yes |
| V | Bench |
| V | Front & Rear |
| V | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| V | Yes |
| V | Dual Tone (Black / Blue) |
| V | Wrapped Steering Wheel |
| V | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Chrome Finish with Pull handle type |
| V | No |
| V | Front & Rear |
| V | Auto Folding |
| V | Electric Tailgate Release |
| V | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| V | Chrome |
| V | Auto-Dimming |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Yes |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | Roof-Mounted Antenna |
| V | Yes |
| V | No |
| V | No |
| V | No |
| V | Yes |
| V | LED |
| V | Yes |
| V | LED - Front |
| V | LED Projector |
| V | No |
| V | Footwell Lamps |
| V | Yes |
| V | LED |
| V | Driver & Co-Driver |
| V | No |
| V | LED |
| V | No |
| V | Button Controlled Front and Rear LED Cabin lamps, Glovebox Lamp, Reading Lamp, Boot Lamp |
| V | 2 Trips Electronic |
| V | Yes |
| V | Digital |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Yes |
| V | Analogue |
| V | Analog |
| V | No |
| V | Yes |
| V | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| V | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| V | Yes |
| V | Android Auto & Apple CarPlay |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Phone Calls & Audio Streaming |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Yes |
| V | No |
| V | Yes |
| V | Google Assistant |
| V | 9" Touch-screen Display |
| V | 4 Speakers, 2 Tweeters |
| V | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| V | 3 Years / 100000 Km |
| V | Yes |
| V | No |
| V | No |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Yes |
| V | Geo Fencing |
| V | Yes |
| V | Yes |


Click it and Unblock the Notifications