

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2501 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 165 mm (unladen) |
| 3990 mm * 1755 mm * 1523 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 210 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 37 |
| 60L(Water Capacity)-Approx 8.0 kg – 9.0 kg |
| इंजन टाइप | 1.2L iCNG |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| अल्टरनेट फ्यूल | Petrol |
| फ्यूल टाइप | CNG |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 72 bhp @ 6000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 103 Nm @ 3500 rpm |
| इंजन | 1199 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC, Liquid Cooled |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| No | |
| No |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5 |
| व्हील | Steel Rims |
| आगे का टायर | 185 / 60 R16 |
| पीछे का टायर | 185 / 60 R16 |
| सामने का सस्पेंसन | Independent MacPherson Dual Path Strut with Coil Spring |
| पीछे का सस्पेंसन | Twist Beam with Coil Spring and Shock Absorber |
| Glow In The Dark Steering | |
| Power assisted (Electric) steering with 2 spokes | |
| Road Radial - Tubeless Tyres | |
| Steel, Located Underbody | |
| No |
| Smart CNG 5MT | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | 5 Star (Bharat NCAP) |
| Smart CNG 5MT | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Pretensioning with Load Limiter (All) |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Smart CNG 5MT | Remote |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Smart CNG 5MT | Tilt |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Rear |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | 1 x 12V Power Outlet |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Fabric |
| Smart CNG 5MT | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Smart CNG 5MT | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Bench |
| Smart CNG 5MT | Front & Rear |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | All Power Windows |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Front & Rear |
| Smart CNG 5MT | Externally Adjustable |
| Smart CNG 5MT | Piano Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Smart CNG 5MT | Black |
| Smart CNG 5MT | Body Coloured Door Handles, Flush Fit Handles Type |
| Smart CNG 5MT | Manual |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Roof-Mounted Antenna |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Halogen Projector |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | LED |
| Smart CNG 5MT | Button Controlled Front Halogen Cabin lamps, Reading Lamp, |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | 2 Trips |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Digital |
| Smart CNG 5MT | Yes |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Digital |
| Smart CNG 5MT | Low Fuel Level Warning |
| Smart CNG 5MT | Digital Instrument Cluster |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Phone Calls & Audio Streaming |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Smart CNG 5MT | 3 Years / 100000 Kms |
| Smart CNG 5MT | No |
| Smart CNG 5MT | No |


Click it and Unblock the Notifications