

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2422 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 184 mm (unladen) |
| 3731 mm * 1579 mm * 1474 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 279 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 28 |
| इंजन टाइप | 1.0L |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 67 bhp @ 5500 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 91 Nm @ 4250 rpm |
| इंजन | 999 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 608 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| 0-100 km/h in 18.46 seconds (claimed) | |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| ARAI: 21.7 kmpl |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 4.9 |
| व्हील | Steel Rims |
| आगे का टायर | 165 / 70 R14 |
| पीछे का टायर | 165 / 70 R14 |
| सामने का सस्पेंसन | MacPherson strut with lower transverse link |
| पीछे का सस्पेंसन | Twist beam Suspension with coil spring |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Steel, Located in Boot | |
| No |
| Techno MT | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | 1 Star (Global NCAP) |
| Techno MT | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Techno MT | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Techno MT | Remote |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Reverse Camera with Guidance |
| Techno MT | Co-Driver |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Manual |
| Techno MT | 1 x 12V Power Outlet |
| Techno MT | Cupholders in Front Only |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Fabric |
| Techno MT | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Techno MT | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Flat |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Bench |
| Techno MT | Front & Rear |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Single Tone (Black) |
| Techno MT | Wrapped Steering Wheel |
| Techno MT | Front & Rear Power Windows |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Front |
| Techno MT | Optional |
| Techno MT | Electrically Adjustable |
| Techno MT | Silver finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Techno MT | Black |
| Techno MT | Black Door Handles Finish |
| Techno MT | Internal with Key |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Black |
| Techno MT | Roof-Mounted Antenna |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Halogen |
| Techno MT | 2 |
| Techno MT | No |
| Techno MT | LED |
| Techno MT | Front |
| Techno MT | LED |
| Techno MT | 2 Trips Electronic |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Digital |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Digital |
| Techno MT | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Techno MT | Digital Instrument Cluster |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Android Auto & Apple CarPlay |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Phone Calls & Audio Streaming |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | 8" Touch-screen Display |
| Techno MT | 2 Speakers |
| Techno MT | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Techno MT | 3 Years / 100000 Kms |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |


Click it and Unblock the Notifications