

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2651 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 188 mm (unladen) |
| कर्ब वेट | 1223 |
| 4221 mm * 1760 mm * 1612 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 385 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 50 |
| इंजन टाइप | 1.0L TSI |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 114 bhp @ 5000-5500 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 178 Nm @ 1750-4500 rpm |
| इंजन | 999 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 995 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 6 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| 0-100 km/h in 11.3 seconds (claimed) | |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| Turbocharged | |
| ARAI: 19.89 kmpl |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.05 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 205 / 60 R16 |
| पीछे का टायर | 205 / 60 R16 |
| सामने का सस्पेंसन | McPherson Suspension and Stabiliser Bar |
| पीछे का सस्पेंसन | Twist Beam Axle |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Space Saver | |
| No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 5 Star (Global NCAP) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Electronic |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Remote |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Manual Tilt & Telescopic |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Rear |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Reverse Camera |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Co-Driver |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 12V Power Outlet |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Cupholders in Front & Second Row |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Cup Holder |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Flat |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 60:40 |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Bench |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Front & Rear |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Dual Tone |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Wrapped Steering Wheel |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Front & Rear |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Electrically Adjustable & Retractable |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Painted |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Body Coloured Door Handles |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Electric Tailgate Release |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Cladding - Black/Grey |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Shark Fin Antenna |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Electrically Adjustable Sunroof |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Active |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Halogen - Front |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Halogen |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | LED |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 2 Trips Electronic |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Digital |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Analogue |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Android Auto (Wired) & Apple CarPlay (Wired) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Phone Calls & Audio Streaming |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | Yes |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 10" Touch-screen Display |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 6 Speakers |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 4 Years / 100000 Kms |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | No |
| Highline Plus 1.0 TSI MT | 2 |


Click it and Unblock the Notifications