

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2450 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 185 mm (unladen) |
| 3815 mm * 1710 mm * 1631 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 391 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 37 |
| इंजन टाइप | 1.2 Kappa |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 82 bhp @ 6000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 113.8 Nm @ 4000 rpm |
| इंजन | 1197 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 718 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| No | |
| ARAI: 19.4 kmpl | User Reported: 19.75 kmpl |
| व्हील | Steel Rims |
| आगे का टायर | 175 / 65 R15 |
| पीछे का टायर | 175 / 65 R15 |
| सामने का सस्पेंसन | McPherson Strut |
| पीछे का सस्पेंसन | Coupled Torsion Beam Axle |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Steel (165/70R14), Located in Boot | |
| No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Not Tested |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Front & Rear |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Impact Sensing Auto Door Unlock |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Pretensioning with Load Limiter (Front) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Disc (Front), Drum (Rear) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Remote |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Rear |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Reverse Camera with Guidance |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Co-Driver |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 2 x 12V Power Outlets |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Cupholders in Front Only |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Fabric |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Flat |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Bench |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Front & Rear |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch down |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Front & Rear |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Electrically Adjustable |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Body-Coloured finish ORVM Colour |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Painted |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Body Coloured Door Handles, Pull Handles Type |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Roof-Mounted Antenna |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Electrically Adjustable Sunroof, Electric |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Halogen |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | LED |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Switch Controlled Front Halogen Cabin lamps, |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | LED |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 2 Trips Electronic |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Digital |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Analogue |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Digital |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Android Auto & Apple CarPlay |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Phone Calls & Audio Streaming |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | Yes |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 8" Touch-screen Display |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 4 Speakers |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone & Audio Streaming) |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | 3 Years / 100000 Kms |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |
| S Plus Pro Pack 1.2 MT | No |


Click it and Unblock the Notifications