

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2540 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 180 mm (unladen) |
| कर्ब वेट | 958 |
| 3981 mm * 1733 mm * 1586 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 315 L with 1 hook |
| इंजन टाइप | PURETECH 82 |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| अल्टरनेट फ्यूल | Petrol |
| फ्यूल टाइप | CNG |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 80 bhp @ 5750 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 115 Nm @ 3750 rpm |
| इंजन | 1198 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 579 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| No | |
| User Reported: 20 kmpl |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 4.98 |
| व्हील | Steel Rims |
| आगे का टायर | 195 / 65 R15 |
| पीछे का टायर | 195 / 65 R15 |
| सामने का सस्पेंसन | MacPherson Strut with Coil Spring |
| पीछे का सस्पेंसन | Rear Twist Beam with Coil Spring |
| No | |
| Power-assisted (Electric) steering with 3 spokes | |
| Road Radial - Tubeless Tyres | |
| Steel | |
| Yes |
| Live 1.2 CNG | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | Not Tested |
| Live 1.2 CNG | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Live 1.2 CNG | Manual Key-Operated |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Rear |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | 12V Power Outlet |
| Live 1.2 CNG | Front Only (Foldable) |
| Live 1.2 CNG | Cupholders in Front Only |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | All Doors |
| Live 1.2 CNG | Fabric |
| Live 1.2 CNG | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Live 1.2 CNG | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Flat |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Bench |
| Live 1.2 CNG | Front & Rear |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Single Tone (Black) |
| Live 1.2 CNG | Front Only Power Windows, Front One-touch down |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Front & Rear |
| Live 1.2 CNG | Internally Adjustable |
| Live 1.2 CNG | Black finish ORVM Colour |
| Live 1.2 CNG | Black |
| Live 1.2 CNG | Black Door Handles Finish, Pull Handles Type |
| Live 1.2 CNG | Cabin-Release |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Black |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Halogen |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Halogen |
| Live 1.2 CNG | Front |
| Live 1.2 CNG | Halogen |
| Live 1.2 CNG | 2 Trips Electronic |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | Digital |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | Digital |
| Live 1.2 CNG | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Live 1.2 CNG | Digital Instrument Cluster |
| Live 1.2 CNG | Yes |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | 3 Years / 100000 Kms |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |
| Live 1.2 CNG | No |


Click it and Unblock the Notifications