

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2825 |
| कर्ब वेट | 1645 |
| 4920 mm * 1840 mm * 1455 mm |
| दरवाजे | 4 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 50 |
| माइलेज (ARAI) | 25.49 |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Hybrid (Electric + Petrol) |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 184 bhp @ 6000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 221 Nm @ 3600-5200 rpm |
| इंजन | 2487 cc, 4 Cylinders Inline |
| ड्राइविंग रेंज | 1275 |
| ट्रांसमिशन | Automatic (e-CVT), Paddle Shift |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| बैटरी | Lithium Ion, 251.6 Volt |
| इलेक्ट्रिक मोटर | Permanent Magnet Synchronous Motors |
| No | |
| 134 bhp, 208 Nm | |
| Yes |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.7 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 235 / 45 R18 |
| पीछे का टायर | 235 / 45 R18 |
| सामने का सस्पेंसन | MacPherson Strut |
| पीछे का सस्पेंसन | Double Wishbone |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres |
| Sprint Edition | 9 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side, 2 Rear Passenger Side) |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Not Tested |
| Sprint Edition | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Sprint Edition | Lane Departure Prevention and Lane Keep Assist |
| Sprint Edition | Level 2 |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Disc (Front & Rear) |
| Sprint Edition | Keyless |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Automatic Climate Control: Three Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Separate Zone with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Sprint Edition | Electric Tilt & Telescopic with Memory |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Adaptive With Stop and Go |
| Sprint Edition | Front & Rear |
| Sprint Edition | 360 Degree Camera |
| Sprint Edition | Electronic - Internal Only |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Auto Hold |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | 3 - Eco, Normal and Sport |
| Sprint Edition | 12V Power Outlet |
| Sprint Edition | Cupholders in Front & Second Row |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Leather |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | 10 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Sprint Edition | 10 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back) |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Front only |
| Sprint Edition | Cooled |
| Sprint Edition | Audio controls & Cup holder |
| Sprint Edition | Flat |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Front & Rear |
| Sprint Edition | 2 way electrically adjustable (backrest tilt: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Sprint Edition | Wrapped Steering Wheel |
| Sprint Edition | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Body Coloured Finish with handle type |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Front & Rear |
| Sprint Edition | Electric |
| Sprint Edition | Electrically Adjustable & Retractable |
| Sprint Edition | Electric Opening and Closing |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Body Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Sprint Edition | Chrome |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Electrically Adjustable Sunroof |
| Sprint Edition | LED |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | LED |
| Sprint Edition | Footwell Lamps |
| Sprint Edition | LED |
| Sprint Edition | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Sprint Edition | 2 Trips Electronic |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Digital |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Sprint Edition | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Sprint Edition | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Phone Calls & Audio Streaming |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | 12.3" Touch-screen Display |
| Sprint Edition | 9 JBL Speakers |
| Sprint Edition | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Sprint Edition | 8 Years / 160000 Km(whichever comes first) |
| Sprint Edition | No |
| Sprint Edition | Yes |
| Sprint Edition | Yes |


Click it and Unblock the Notifications