

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2450 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 170 mm (unladen) |
| 3995 mm * 1677 mm * 1532 mm |
| दरवाजे | 4 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 419 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 35 |
| इंजन टाइप | Revotron 1.2 L |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 84 bhp @ 6000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 113 Nm @ 3300 rpm |
| इंजन | 1199 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, SOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 672 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| No | |
| ARAI: 19.2 kmpl |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.1 |
| व्हील | Steel Rims |
| आगे का टायर | 175 / 65 R14 |
| पीछे का टायर | 175 / 65 R14 |
| सामने का सस्पेंसन | Independent , Lower wishbone , McPherson ( dual path ) strut type |
| पीछे का सस्पेंसन | Rear Twist beam with coil spring mounted on hydraulic shock absorbers. |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Steel | |
| Yes |
| XM | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| XM | Yes |
| XM | Yes |
| XM | 4 Star (Global NCAP) |
| XM | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Yes |
| XM | Yes |
| XM | Yes |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Disc (Front), Drum (Rear) |
| XM | Yes |
| XM | Yes |
| XM | Yes |
| XM | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| XM | Tilt |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Rear |
| XM | No |
| XM | Yes |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Yes |
| XM | No |
| XM | 1 x 12V Power Outlet |
| XM | Cupholders in Front Only |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Fabric |
| XM | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| XM | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Yes |
| XM | Bench |
| XM | Front & Rear |
| XM | Dual Tone (Light Grey and Slate) |
| XM | Front Only Power Windows |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Front & Rear |
| XM | No |
| XM | Internally Adjustable |
| XM | Black finish ORVM Colour |
| XM | Painted |
| XM | Black Door Handles Finish |
| XM | Internal with Key |
| XM | Yes |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Yes |
| XM | No |
| XM | Halogen |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | LED |
| XM | Centre |
| XM | No |
| XM | 2 Trips Electronic |
| XM | Yes |
| XM | Digital |
| XM | Yes |
| XM | Yes |
| XM | Digital |
| XM | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| XM | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| XM | No |
| XM | Yes |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | Digital Display |
| XM | No |
| XM | AUX Compatibility |
| XM | 3 Years / 100000 Kms |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |
| XM | No |


Click it and Unblock the Notifications