

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2651 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 145 mm (laden) |
| 1685 | |
| 1245 - 1281 kg | |
| 4541 mm * 1752 mm * 1507 mm |
| दरवाजे | 4 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 521 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 45 |
| इंजन टाइप | 1.5 TSI with Active Cylinder Technology |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 148 bhp @ 5000-6000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 250 Nm @ 1600-3500 rpm |
| इंजन | 1498 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 871 |
| ट्रांसमिशन | Automatic (DCT) - 7 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| Dry (Double Clutch) | |
| Yes | |
| Turbocharged | |
| ARAI: 19.36 kmpl |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 205 / 55 R16 |
| पीछे का टायर | 205 / 55 R16 |
| सामने का सस्पेंसन | McPherson Suspension with Lower Triangular Links and Stabiliser Bar |
| पीछे का सस्पेंसन | Twist Beam Axle |
| Power assisted (Electric) steering with 2 spokes | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Alloy | |
| No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 5 Star (Global NCAP) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Rear Bumper |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Electronic |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Remote Central Locking with Boot Opener |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Manual Tilt & Telescopic |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Rear |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Reverse Camera with Guidance |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Co-Driver |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 12V Power Outlet |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Front Only (Foldable) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Cupholders in Front & Second Row |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Leatherette |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 6 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 4 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Front only |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Cooled |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Cup Holder |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Flat |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 60:40 |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Bench |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Front & Rear |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Dual Tone (Black & Beige) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Wrapped Steering Wheel |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Front & Rear |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Electrically Adjustable & Retractable |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Chrome |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Chrome Door Handles Finish |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Electric Tailgate Release |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Shark Fin Antenna |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Hexagonal |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Electrically Adjustable Sunroof, With anti-pinch |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Passive |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Halogen - Front |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | LED |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | LED |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Front and Rear |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | LED |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 2 Trips Electronic |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Digital |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Digital |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Phone Calls & Audio Streaming |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 8" Touch-screen Display |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 8 Speakers (380W), 2 Subwoofer |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | 4 Years / 100000 Kms |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | No |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |
| Monte Carlo 1.5L TSI DSG | Yes |


Click it and Unblock the Notifications