

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2636 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 182 mm (unladen) |
| 1538 | |
| 3985 mm * 1734 mm * 1643 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 7 Seats and 3 Rows |
| बूटस्पेस | 84 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 40 |
| इंजन टाइप | 1.0 Litre Energy Engine |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| अल्टरनेट फ्यूल | Petrol |
| फ्यूल टाइप | CNG |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 71 bhp @ 6250 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 96 Nm @ 3500 rpm |
| इंजन | 999 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC, Multi-Point fuel distribution |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| 0-100 km/h in 15.35 seconds (claimed) | |
| Yes | |
| Yes |
| व्हील | Steel Rims |
| आगे का टायर | 185 / 65 R15 |
| पीछे का टायर | 185 / 65 R15 |
| सामने का सस्पेंसन | McPherson Strut with Lower Triangle & Coil Spring |
| पीछे का सस्पेंसन | Torison Beam Axle |
| Power assisted (Electric) steering with 3 spokes | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| Steel |
| Techno CNG | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Not Tested |
| Techno CNG | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Rear Bumper |
| Techno CNG | Front & Rear |
| Techno CNG | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Impact Sensing Auto Door Unlock |
| Techno CNG | Pretensioning with Load Limiter (Driver Only) |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Techno CNG | Keyless |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Manual (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Vents on Pillars, Third row AC: Vents on Roof) |
| Techno CNG | Tilt |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Rear |
| Techno CNG | Reverse Camera |
| Techno CNG | Co-Driver |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | PM 2.5 |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Capless |
| Techno CNG | 2 x 12V Power Outlets |
| Techno CNG | Front (Foldable) & Rear (Foldable) |
| Techno CNG | Cupholders in Front Only |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Fabric |
| Techno CNG | 2 way manually adjustable (backrest tilt: forward / back) |
| Techno CNG | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Techno CNG | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Flat |
| Techno CNG | 60:40 |
| Techno CNG | 50:50 |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Bench |
| Techno CNG | Bench |
| Techno CNG | Front & Rear |
| Techno CNG | 4 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back) |
| Techno CNG | Dual Tone (Black & Silver) |
| Techno CNG | Front & Rear Power Windows |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Front |
| Techno CNG | Optional |
| Techno CNG | Electrically Adjustable |
| Techno CNG | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Techno CNG | Silver |
| Techno CNG | Manual Dimming |
| Techno CNG | Black Door Handles Finish, Pull Handles Type |
| Techno CNG | Cabin-Release |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Cladding - Black/Grey |
| Techno CNG | Roof-Mounted Antenna |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Chrome Insert |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Halogen Projector |
| Techno CNG | 2 |
| Techno CNG | Optional |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | LED |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Taillight |
| Techno CNG | Button Controlled Front and Rear LED Cabin lamps, Reading Lamp, |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | 2 Trips Electronic |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Digital |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Digital |
| Techno CNG | Digital |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Techno CNG | Digital Instrument Cluster |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Android Auto (Wired) & Apple CarPlay (Wired) |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | Phone Calls & Audio Streaming |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | No |
| Techno CNG | Yes |
| Techno CNG | 8" Touch-screen Display |
| Techno CNG | 4 Speakers |
| Techno CNG | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Techno CNG | 3 Years / 100000 Kms |


Click it and Unblock the Notifications