

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2500 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 205 mm (unladen) |
| 3990 mm * 1750 mm * 1605 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 405 L with 1 hook |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 40 |
| इंजन टाइप | 1.0L Energy |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 71 bhp @ 6250 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 96 Nm @ 3400-3600 rpm |
| इंजन | 999 cc, 3 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ट्रांसमिशन | Manual - 5 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| No |
| व्हील | Steel Rims + Wheel Covers |
| आगे का टायर | 195 / 60 R16 |
| पीछे का टायर | 195 / 60 R16 |
| सामने का सस्पेंसन | Mc Pherson strut with lower transverse link |
| पीछे का सस्पेंसन | Twist beam suspension with coil spring |
| Power assisted (Electric) steering with 3 spokes | |
| Road Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| No | |
| No | |
| Steel, Located in Boot |
| Techno MT | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Not Tested |
| Techno MT | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Rear Bumper |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Front & Rear |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Impact Sensing Auto Door Unlock & Emergency Fuel Cutoff |
| Techno MT | Pretensioning with Load Limiter (Driver Only) |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Techno MT | Keyless |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| Techno MT | Tilt |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Rear |
| Techno MT | Reverse Camera |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | PM 2.5 |
| Techno MT | Manual |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | 3 - Eco, Normal, Sport |
| Techno MT | 2 x 12V Power Outlets |
| Techno MT | Front (Foldable) & Rear (Foldable) |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Fabric |
| Techno MT | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Techno MT | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Cup Holder |
| Techno MT | Flat |
| Techno MT | 60:40 |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Bench |
| Techno MT | Front & Rear |
| Techno MT | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Dual Tone (Black & White) |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Driver (With Pinch Guard) Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Front |
| Techno MT | Electrically Adjustable & Retractable |
| Techno MT | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Techno MT | Painted |
| Techno MT | Manual Dimming |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Body Coloured Door Handles, Pull Handles Type |
| Techno MT | Internal with Remote |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Cladding - Black/Grey |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Shark Fin Antenna |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | LED |
| Techno MT | 2 |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | LED |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Taillight |
| Techno MT | Button Controlled Front and Rear LED Cabin lamps, |
| Techno MT | LED |
| Techno MT | 2 Trips Electronic |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Digital |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | Digital |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Techno MT | 3.5" Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Phone Calls & Audio Streaming |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | Yes |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | 8" Touch-screen Display |
| Techno MT | 4 Speakers |
| Techno MT | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |
| Techno MT | No |


Click it and Unblock the Notifications