

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2495 |
| 3876 mm * 1744 mm * 1452 mm |
| दरवाजे | 3 |
| सीटिंग क्षमता | 4 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 210 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 44 |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 201 bhp @ 5000-6500 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 300 Nm @ 1450-4500 rpm |
| इंजन | 1998 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ट्रांसमिशन | Automatic (DCT) - 7 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| 0-100 km/h in 6.6 seconds (claimed) | |
| No | |
| Yes |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.4 |
| आगे का टायर | 17 |
| पीछे का टायर | 17 |
| Yes |
| Classic Pack | 2 Airbags (Driver, Front Passenger) |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Optional |
| Classic Pack | Optional |
| Classic Pack | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Classic Pack | Optional |
| Classic Pack | Optional |
| Classic Pack | Optional |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Remote |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control) |
| Classic Pack | Tilt & Telescopic |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Front & Rear |
| Classic Pack | Reverse Camera |
| Classic Pack | Driver & Co-Driver |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | 1 x 12V Power Outlet |
| Classic Pack | No |
| Classic Pack | Leather |
| Classic Pack | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Classic Pack | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | No |
| Classic Pack | No |
| Classic Pack | Flat |
| Classic Pack | 60:40 |
| Classic Pack | No |
| Classic Pack | Bench |
| Classic Pack | Front & Rear |
| Classic Pack | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Classic Pack | Dual Tone (Customisable) |
| Classic Pack | Wrapped Steering Wheel |
| Classic Pack | Front Only Power Windows, All One-touch up/down |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Front |
| Classic Pack | Metallic |
| Classic Pack | Electrically Adjustable & Retractable |
| Classic Pack | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Classic Pack | Chrome |
| Classic Pack | Auto-Dimming |
| Classic Pack | Black Door Handles Finish |
| Classic Pack | Internal with Remote |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | No |
| Classic Pack | Roof-Mounted Antenna |
| Classic Pack | Electro-Transparent Panoramic Sunroof |
| Classic Pack | Chrome Finish |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | LED - Rear |
| Classic Pack | LED |
| Classic Pack | 2 |
| Classic Pack | Multi-colour |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | LED |
| Classic Pack | Centre Glovebox Lamp, |
| Classic Pack | LED |
| Classic Pack | 2 Trips Electronic |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Digital |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | 2 |
| Classic Pack | Digital |
| Classic Pack | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Classic Pack | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Android Auto & Apple CarPlay |
| Classic Pack | 2 |
| Classic Pack | Phone Calls & Audio Streaming |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | 9.4" Touch-screen Display |
| Classic Pack | 6 Speakers |
| Classic Pack | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Classic Pack | 2 Years / Unlimited Kms |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |
| Classic Pack | Yes |


Click it and Unblock the Notifications