

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2961 |
| कर्ब वेट | 1810 |
| 4949 mm * 1880 mm * 1468 mm |
| दरवाजे | 4 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 540 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 66 |
| इंजन टाइप | M254 2.0L Petrol |
| ड्राइवट्रेन | RWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 201 bhp @ 5800-4000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 320 Nm @ 1600 rpm |
| इंजन | 1999 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| अधिकतम मोटर परफॉर्मेंस | 23 bhp, 205 Nm |
| ट्रांसमिशन | Automatic (TC) - 9 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| बैटरी | Lithium Ion, 48 V |
| Top Speed | 240 |
| No | |
| 0-100 km/h in 7.5 seconds (claimed) | |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| Turbocharged |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.7 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 225 / 55 R18 |
| पीछे का टायर | 225 / 55 R18 |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Space Saver |
| E200 LWB | 8 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Knee, Driver Side, Front Passenger Side, Front Centre) |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Not Tested |
| E200 LWB | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| E200 LWB | Rear Cross-traffic Assist |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Ventilated Disc (Front & Rear) |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Keyless |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Automatic Climate Control: Four Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Dual Zones with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| E200 LWB | Electric Tilt & Telescopic |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Front & Rear |
| E200 LWB | Automatic Parking |
| E200 LWB | Driver & Co-Driver |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | 12V Power Outlet |
| E200 LWB | Cupholders in Front & Second Row |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Leather |
| E200 LWB | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward / back) |
| E200 LWB | 16 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, extended thigh support: forward / back) |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Cup Holder |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Bench |
| E200 LWB | Front & Rear |
| E200 LWB | 6 way electrically adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat base angle: up / down) |
| E200 LWB | Dual Tone (Cinnamon Brown / Black/Anthracite / Beige) |
| E200 LWB | Wrapped Steering Wheel |
| E200 LWB | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Front & Rear |
| E200 LWB | Illuminated |
| E200 LWB | Auto Folding |
| E200 LWB | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| E200 LWB | Chrome |
| E200 LWB | Soft-Close Doors, Body Coloured Door Handles |
| E200 LWB | Hands-Free |
| E200 LWB | Both Sides |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Roof-Mounted Antenna |
| E200 LWB | Panoramic Sunroof |
| E200 LWB | Chrome Finish |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | LED |
| E200 LWB | Multi-colour (64) |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | LED |
| E200 LWB | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| E200 LWB | LED |
| E200 LWB | 2 Trips Electronic |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Digital |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Digital |
| E200 LWB | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| E200 LWB | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Android Auto & Apple CarPlay |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Phone Calls & Audio Streaming |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | 12.3" Touch-screen Display |
| E200 LWB | 17 Burmester with Dolby Atmos Speakers |
| E200 LWB | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| E200 LWB | 3 Years / Unlimited Kms |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | No |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |
| E200 LWB | Yes |


Click it and Unblock the Notifications