

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 3022 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 228 mm (unladen) |
| कर्ब वेट | 2340 |
| 3200 | |
| 5018 mm * 2105 mm * 1967 mm | |
| First row: 993 mm, Second row: 992 mm & Third row: 993 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 397 L (measured up to the roof) – 1563 L (rear seats folded) |
| इंजन टाइप | 3.0L Twin-Turbocharged I6 MHEV |
| ड्राइवट्रेन | AWD |
| फ्यूल टाइप | Diesel |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 345 bhp @ 4000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 700 Nm @ 1500-3000 rpm |
| इंजन | 2997 cc, 6 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ट्रांसमिशन | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| Top Speed | 191 |
| 0-100 km/h in 6.4 seconds (claimed) | |
| Yes | |
| Twin Turbo |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 6.42 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 255 / 60 R20 |
| पीछे का टायर | 255 / 60 R20 |
| सामने का सस्पेंसन | Double Wishbone with Coil Springs and Electronic Air Suspension |
| पीछे का सस्पेंसन | Multi-link with Coil Springs and Electronic Air Suspension |
| Power-assisted (Electric) steering with 2 spokes | |
| All-terrain Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| Alloy, Tailgate Mounted | |
| Yes | |
| Yes | |
| Ride Height Adjustment & Air Suspension |
| Trophy Edition Deep Sandglow | Yes |
| Trophy Edition Deep Sandglow | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Trophy Edition Deep Sandglow | Yes |


Click it and Unblock the Notifications