

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2587 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 216 mm (unladen) |
| 3040 | |
| 4583 mm * 2105 mm * 1969 mm | |
| First row: 993 mm & Second row: 929 mm |
| दरवाजे | 3 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 397 L (measured up to the roof) – 1563 L (rear seats folded) |
| इंजन टाइप | 5.0L Turbo |
| ड्राइवट्रेन | AWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 420 bhp @ 5500-6600 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 550 Nm @ 1800-5000 rpm |
| इंजन | 4999 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ट्रांसमिशन | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| Top Speed | 191 |
| 0-100 km/h in 5.6 seconds (claimed) | |
| Yes | |
| Supercharged | |
| E20 |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 6.42 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 20 |
| पीछे का टायर | 20 |
| सामने का सस्पेंसन | Electronic Air Suspension |
| पीछे का सस्पेंसन | Electronic Air Suspension |
| Power-assisted (Electric) steering with 2 spokes | |
| All-terrain Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| Alloy, Tailgate Mounted | |
| Yes | |
| Yes | |
| Ride Height Adjustment & Air Suspension |
| 90 X 5.0 Petrol | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | 5 Star (Euro NCAP) |
| 90 X 5.0 Petrol | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Full-time |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Electronic |
| 90 X 5.0 Petrol | Disc (Front), Ventilated Disc (Rear) |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Keyless |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Automatic Climate Control: Dual Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| 90 X 5.0 Petrol | Electric Tilt & Telescopic |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Front & Rear |
| 90 X 5.0 Petrol | 360 Degree Camera |
| 90 X 5.0 Petrol | Driver & Co-Driver |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Auto Hold |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Optional |
| 90 X 5.0 Petrol | 12V Power Outlet |
| 90 X 5.0 Petrol | Cupholders in Front & Second Row |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Leather |
| 90 X 5.0 Petrol | 14 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) |
| 90 X 5.0 Petrol | 14 way electrically adjustable with 3 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Optional |
| 90 X 5.0 Petrol | Heated and cooled |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Flat |
| 90 X 5.0 Petrol | 40:20:40 |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Bench |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Front & Rear |
| 90 X 5.0 Petrol | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| 90 X 5.0 Petrol | Single Tone (Ebony) |
| 90 X 5.0 Petrol | Leather Wrapped Gear Knob & Wrapped Steering Wheel |
| 90 X 5.0 Petrol | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Front & Rear |
| 90 X 5.0 Petrol | Metallic |
| 90 X 5.0 Petrol | Electrically Adjustable & Retractable |
| 90 X 5.0 Petrol | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| 90 X 5.0 Petrol | Chrome |
| 90 X 5.0 Petrol | Body Coloured Door Handles |
| 90 X 5.0 Petrol | Electric Tailgate Release |
| 90 X 5.0 Petrol | Both Sides |
| 90 X 5.0 Petrol | Optional |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Cladding - Black/Grey |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Roof-Mounted Antenna |
| 90 X 5.0 Petrol | Optional Sunroof |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | LED - Front & LED - Rear |
| 90 X 5.0 Petrol | LED |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | LED |
| 90 X 5.0 Petrol | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| 90 X 5.0 Petrol | LED |
| 90 X 5.0 Petrol | 2 Trips Electronic |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Digital |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | 2 |
| 90 X 5.0 Petrol | Digital |
| 90 X 5.0 Petrol | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| 90 X 5.0 Petrol | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| 90 X 5.0 Petrol | Dynamic |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Android Auto & Apple CarPlay |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Phone Calls & Audio Streaming |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Optional |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | 11.4" Touch-screen Display |
| 90 X 5.0 Petrol | 6+ Speakers |
| 90 X 5.0 Petrol | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| 90 X 5.0 Petrol | 3 Years / 100000 Kms |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | No |
| 90 X 5.0 Petrol | Yes |
| 90 X 5.0 Petrol | 30.1 |
| 90 X 5.0 Petrol | 37.6 |
| 90 X 5.0 Petrol | 24.2 |


Click it and Unblock the Notifications