

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 3007 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 237 mm (unladen) |
| कर्ब वेट | 2146 |
| 4867 mm * 1931 mm * 1864 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| इंजन टाइप | 2.0T GME T4 DI TC |
| ड्राइवट्रेन | 4WD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 268 bhp @ 5250 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 400 Nm @ 3000 rpm |
| इंजन | 1995 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ट्रांसमिशन | Automatic (TC) - 8 Gears, Manual Override, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| Turbocharged | |
| ARAI: 10.6 kmpl |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 255 / 75 R17 |
| पीछे का टायर | 255 / 75 R17 |
| सामने का सस्पेंसन | Heavy-Duty Performance Suspension with Gas Shocks |
| पीछे का सस्पेंसन | Heavy-Duty Performance Suspension with Gas Shocks |
| No | |
| Power assisted (Hydraulic) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Alloy | |
| No |
| Rubicon | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Rubicon | Rear Cross-traffic Assist |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Manual Shift - Lever |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Centre & Both Axles |
| Rubicon | Limited slip |
| Rubicon | Disc (Front & Rear) |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Keyless |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Automatic Climate Control: Dual Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Rubicon | Tilt & Telescopic |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Adaptive |
| Rubicon | Rear |
| Rubicon | Reverse Camera |
| Rubicon | Driver & Co-Driver |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | 12V Power Outlet |
| Rubicon | Cupholders in Front & Second Row |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Leather |
| Rubicon | 10 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Rubicon | 10 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Cup Holder |
| Rubicon | Flat |
| Rubicon | 60:40 |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Bench |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Front & Rear |
| Rubicon | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Rubicon | Dual Tone (Black / Red) |
| Rubicon | Leather Wrapped Gear Knob & Wrapped Steering Wheel |
| Rubicon | Front & Rear Power Windows, Front One-touch up/down |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Front & Rear |
| Rubicon | Metallic |
| Rubicon | Electrically Adjustable |
| Rubicon | Black finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Rubicon | Silver |
| Rubicon | Black Door Handles Finish |
| Rubicon | Cabin-Release |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Cladding - Black/Grey |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | LED - Front & Halogen - Rear |
| Rubicon | LED |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Footwell Lamps |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | LED |
| Rubicon | Front and Rear |
| Rubicon | LED |
| Rubicon | 2 Trips Electronic |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Digital |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Analogue |
| Rubicon | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Rubicon | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Rubicon | Dynamic |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Phone Calls & Audio Streaming |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | No |
| Rubicon | Yes |
| Rubicon | 12.3" Touch-screen Display |
| Rubicon | 9 Speakers |
| Rubicon | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Rubicon | 2 Years / Unlimited Kms |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | No |
| Rubicon | 36 |
| Rubicon | 31 |
| Rubicon | 21 |


Click it and Unblock the Notifications