

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2520 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 190 mm (unladen) |
| 3995 mm * 1800 mm * 1665 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 375 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 45 |
| इंजन टाइप | U2 1.5-litre CRDi |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Diesel |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 114 bhp @ 4000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 250 Nm @ 1500-2750 rpm |
| इंजन | 1493 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 944.5 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 6 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| Turbocharged (Variable Geometry) | |
| ARAI: 20.99 kmpl |
| व्हील | Diamond-Cut Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 215 / 60 R16 |
| पीछे का टायर | 215 / 60 R16 |
| सामने का सस्पेंसन | McPherson strut with coil spring |
| पीछे का सस्पेंसन | Coupled torsion beam axle with coil spring |
| Power-assisted (Electric) steering with 3 spokes | |
| Road Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| No | |
| Steel (195/65R15), Located in Boot | |
| No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Not Tested |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Rear Bumper |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Front & Rear |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Rear Middle Three Point Seatbelt |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Impact Sensing Auto Door Unlock |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Pretensioning (Front) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Disc (Front), Drum (Rear) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Keyless |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Vents Behind Front Armrest) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Tilt |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Rear |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Reverse Camera with Guidance |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Co-Driver |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Manual |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 4 x USB Type-C, 12V Power Outlet |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Front (Foldable) & Rear (Foldable) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Cupholders in Front & Second Row |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | All Doors |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Fabric |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Cup Holder |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Flat |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 60:40 |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Bench |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Front & Rear |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 4 way manually adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Dual Tone (Dark navy & dove grey) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Leatherette Wrapped Gear Knob & Leatherette Wrapped Steering Wheel |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Front & Rear |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Auto Folding |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Manual Dimming |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Rear Windshield, Manual (All) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Chrome Door Handles Finish, Pull Handles Type |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Shark Fin Antenna |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Dark chrome radiator |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Electrically Adjustable Sunroof, Voice Controlled |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | LED |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | LED |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | LED |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Taillight |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Button Controlled Front and Rear Halogen Cabin lamps, Boot Lamp |
| HX 7 1.5 Diesel MT | LED |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 2 Trips Electronic |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Digital |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Digital |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Digital |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 4" TFT Instrument Cluster |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Phone Calls & Audio Streaming |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Yes |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 10.25" Touch-screen Display |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 4 Speakers, 2 Tweeters |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| HX 7 1.5 Diesel MT | 3 Years / Unlimited Km |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | No |
| HX 7 1.5 Diesel MT | Bluelink, 3 free |


Click it and Unblock the Notifications