

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2600 |
| 4574 mm * 1748 mm * 1489 mm |
| दरवाजे | 4 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 506 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 40 |
| इंजन टाइप | 1.5 i-VTEC with VTC |
| ड्राइवट्रेन | FWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 119 bhp @ 6600 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 145 Nm @ 4300 rpm |
| इंजन | 1498 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 712 |
| ट्रांसमिशन | Manual - 6 Gears |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| No | |
| No | |
| Yes | |
| No | |
| ARAI: 17.8 kmpl |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.3 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 185 / 60 R15 |
| पीछे का टायर | 185 / 60 R15 |
| सामने का सस्पेंसन | McPherson Strut with Coil Spring |
| पीछे का सस्पेंसन | Torsion Beam with Coil Spring |
| Power assisted (Electric) steering with 3 spokes | |
| Road Radial - Tubeless Tyres | |
| Unibody/Monocoque Frame | |
| Steel, Located in Boot | |
| No |
| Elegant Edition MT | 4 Airbags (Driver, Front Passenger, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | 5 Star (ASEAN NCAP) |
| Elegant Edition MT | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Rear Middle Head Rest & Rear Middle Three Point Seatbelt |
| Elegant Edition MT | Lane Departure Prevention, Lane Keep Assist |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Ventilated Disc (Front), Drum (Rear) |
| Elegant Edition MT | Keyless |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Automatic Climate Control (Front AC: Single Zone with Fan speed control, Second row AC: Blower with Vents Behind Front Armrest) |
| Elegant Edition MT | Tilt & Telescopic |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Adaptive |
| Elegant Edition MT | Rear |
| Elegant Edition MT | Reverse Camera with Guidance |
| Elegant Edition MT | Driver & Co-Driver |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Manual |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | 3 x 12V Power Outlets |
| Elegant Edition MT | Co-Driver |
| Elegant Edition MT | 4 Cupholders in Front & Second Row |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | All Doors |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Fabric |
| Elegant Edition MT | 8 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down) |
| Elegant Edition MT | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Cup Holder |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Bench |
| Elegant Edition MT | Front & Rear |
| Elegant Edition MT | 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Elegant Edition MT | Dual Tone (Beige & Black) |
| Elegant Edition MT | Front & Rear Power Windows, Driver One-touch up/down |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Front & Rear |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Electrically Adjustable & Retractable |
| Elegant Edition MT | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Elegant Edition MT | Chrome |
| Elegant Edition MT | Manual Dimming |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Body Coloured Door Handles, Pull Handles Type |
| Elegant Edition MT | Electric Tailgate Release |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Shark Fin Antenna |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Halogen - Front |
| Elegant Edition MT | Halogen Projector |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | LED |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Switch Controlled Front and Rear Halogen Cabin lamps, |
| Elegant Edition MT | LED |
| Elegant Edition MT | 2 Trips Electronic |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Digital |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Analogue |
| Elegant Edition MT | Analog |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Elegant Edition MT | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Phone Calls & Audio Streaming |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Alexa |
| Elegant Edition MT | 8" Touch-screen Display |
| Elegant Edition MT | 4 Speakers |
| Elegant Edition MT | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), Smart Watch Connectivity |
| Elegant Edition MT | 3 Years / Unlimited Kms |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | No |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |
| Elegant Edition MT | Yes |


Click it and Unblock the Notifications