

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2670 |
| ग्राउंड क्लीयरेंस | 113 mm (unladen) |
| कर्ब वेट | 1570 |
| 4656 mm * 1974 mm * 1301 mm |
| दरवाजे | 2 |
| सीटिंग क्षमता | 4 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 272 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 80 |
| इंजन टाइप | 3.9L F154BH Twin-Turbocharged V8 |
| ड्राइवट्रेन | RWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 612 bhp @ 5750 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 760 Nm @ 3000 rpm |
| इंजन | 3855 cc, 8 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ड्राइविंग रेंज | 714 |
| ट्रांसमिशन | Automatic (DCT) - 8 Gears, Paddle Shift, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS 6 |
| Top Speed | 320 |
| No | |
| 0-100 km/h in 3.4 seconds (claimed) | |
| Yes | |
| Twin Turbo | |
| ARAI: 8.9 kmpl |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.4 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 245 / 35 R20 |
| पीछे का टायर | 285 / 35 R20 |
| सामने का सस्पेंसन | Independent with Double Wishbones, Optional MagneRide System |
| पीछे का सस्पेंसन | Independent Multi-link, Optional MagneRide System |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| No | |
| Yes | |
| No |
| कूपे | 4 Airbags (Driver, Front Passenger, Driver Side, Front Passenger Side) |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Not Tested |
| कूपे | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Optional |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Optional |
| कूपे | No |
| कूपे | Optional |
| कूपे | Optional |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | No |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Optional |
| कूपे | Electronic |
| कूपे | Limited slip |
| कूपे | Ventilated Disc (Front & Rear) |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Remote Central Locking with Boot Opener |
| कूपे | Yes |
| कूपे | No |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Automatic Climate Control: Dual Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control) |
| कूपे | Electric Tilt & Telescopic |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Front & Rear |
| कूपे | 360 Degree Camera |
| कूपे | No |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | No |
| कूपे | 12V Power Outlet |
| कूपे | Cupholders in Front Only |
| कूपे | Yes |
| कूपे | No |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Leatherette |
| कूपे | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| कूपे | 6 way manually adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Optional |
| कूपे | Optional |
| कूपे | No |
| कूपे | No |
| कूपे | No |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Optional |
| कूपे | Bench |
| कूपे | Front & Rear |
| कूपे | Dual Tone (Tortora / Nero, Charcoal / Nero, Carta Da Zucchero / Nero, Blu Medio / Nero, Blu Sterling / Nero, Nero, Terra Bruciata / Nero, Iroko / Nero, Cioccolato / Nero, Bordeaux / Nero, Rosso Ferrari / Nero, Cuoio / Nero, Beige Tradizione / Nero, Sabbia / Nero, Crema / Nero) |
| कूपे | Leather Wrapped Gear Knob & Wrapped Steering Wheel |
| कूपे | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Front & Rear |
| कूपे | Metallic |
| कूपे | Electrically Adjustable & Retractable |
| कूपे | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| कूपे | Black |
| कूपे | Body Coloured Door Handles |
| कूपे | Remote |
| कूपे | Both Sides |
| कूपे | Yes |
| कूपे | No |
| कूपे | No |
| कूपे | Roof-Mounted Antenna |
| कूपे | No |
| कूपे | Chrome Finish |
| कूपे | No |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | LED - Front & LED - Rear |
| कूपे | LED |
| कूपे | 2 |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | LED |
| कूपे | Front |
| कूपे | LED |
| कूपे | 2 Trips Electronic |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Digital |
| कूपे | Yes |
| कूपे | No |
| कूपे | 2 |
| कूपे | Digital |
| कूपे | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| कूपे | Analogue - Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Android Auto & Apple CarPlay |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Phone Calls & Audio Streaming |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Optional |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Yes |
| कूपे | Touch-screen Display |
| कूपे | 6+ Speakers |
| कूपे | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| कूपे | 3 Years / Unlimited Kms |
| कूपे | Not Available Km |
| कूपे | No |


Click it and Unblock the Notifications