

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 2680 |
| कर्ब वेट | 1705 |
| 4518 mm * 1843 mm * 1558 mm |
| दरवाजे | 5 |
| सीटिंग क्षमता | 5 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 530 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 62.4 |
| इंजन टाइप | 2.0L TFSI Turbocharged I4 |
| ड्राइवट्रेन | AWD |
| फ्यूल टाइप | Petrol |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 193 bhp @ 4200-6000 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 320 Nm @ 1500-4100 rpm |
| इंजन | 1984 cc, 4 Cylinders Inline, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ट्रांसमिशन | Automatic (DCT) - 7 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| Top Speed | 220 |
| No | |
| 0-100 km/h in 7.3 seconds (claimed) | |
| No | |
| Yes | |
| Turbocharged | |
| E20 |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 5.5 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 235 / 55 R18 |
| पीछे का टायर | 235 / 55 R18 |
| सामने का सस्पेंसन | McPherson Struts |
| पीछे का सस्पेंसन | 4-Link Axle |
| No | |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Space Saver | |
| No | |
| Ride Height Adjustment |
| Signature Edition | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | 5 Star (Euro NCAP) |
| Signature Edition | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Rear Middle Head Rest |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Full-time |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Ventilated Disc (Front & Rear) |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Remote |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Automatic Climate Control: Dual Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Fan speed control with Vents Behind Front Armrest) |
| Signature Edition | Tilt & Telescopic |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Rear |
| Signature Edition | Reverse Camera |
| Signature Edition | Driver & Co-Driver |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Auto Hold |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | 1 x 12V Power Outlet |
| Signature Edition | Cupholders in Front Only |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Leather |
| Signature Edition | 10 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Signature Edition | 10 way electrically adjustable (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: up / down) |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Flat |
| Signature Edition | 60:40 |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Bench |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Front & Rear |
| Signature Edition | 4 way manually adjustable (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down) |
| Signature Edition | Dual Tone (Okapi Brown and Pearl Beige) |
| Signature Edition | Wrapped Steering Wheel |
| Signature Edition | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Front |
| Signature Edition | Aluminium |
| Signature Edition | Electrically Adjustable & Retractable |
| Signature Edition | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Signature Edition | Painted |
| Signature Edition | Body Coloured Door Handles |
| Signature Edition | Internal with Remote |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Shark Fin Antenna |
| Signature Edition | Panoramic Sunroof |
| Signature Edition | Chrome Finish |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | LED - Front & Halogen - Rear |
| Signature Edition | LED |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Multi-colour (30 colours) |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | LED |
| Signature Edition | Front and Rear Glovebox Lamp, |
| Signature Edition | LED |
| Signature Edition | Multi-Function Display |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Digital |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Analogue |
| Signature Edition | Average Fuel Consumption, Distance to Empty & Low Fuel Level Warning |
| Signature Edition | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Signature Edition | Dynamic |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Android Auto & Apple CarPlay |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Phone Calls & Audio Streaming |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | Yes |
| Signature Edition | 10" Touch-screen Display |
| Signature Edition | 10 Speakers |
| Signature Edition | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming) |
| Signature Edition | 3 Years / 50000 Km |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |
| Signature Edition | No |


Click it and Unblock the Notifications