

Click it and Unblock the Notifications
| व्हीलबेस | 3128 |
| 5320 mm * 1945 mm * 1488 mm |
| दरवाजे | 4 |
| सीटिंग क्षमता | 4 Seats and 2 Rows |
| बूटस्पेस | 505 L |
| फ्यूल टैंक की क्षमता | 72 |
| इंजन टाइप | 3.0L Twin-Turbocharged FSI V6 MHEV |
| ड्राइवट्रेन | AWD |
| फ्यूल टाइप | Mild Hybrid(Electric + Petrol) |
| अधिकतम पावर (bhp@rpm) | 344 bhp @ 5000-6400 rpm |
| अधिकतम टॉर्क (Nm@rpm) | 500 Nm @ 1370-4500 rpm |
| इंजन | 2995 cc, 6 Cylinders In V Shape, 4 Valves/Cylinder, DOHC |
| ट्रांसमिशन | Automatic - 8 Gears, Manual Override & Paddle Shift, Sport Mode |
| एमिशन स्टैण्डर्ड | BS6 Phase 2 |
| बैटरी | 48 V |
| Top Speed | 250 |
| No | |
| 0-100 km/h in 5.7 seconds (claimed) | |
| No | |
| Yes | |
| Yes | |
| Twin Turbo (Variable Geometry) |
| मिनिमम टर्निंग रेडियस | 6.45 |
| व्हील | Alloy Wheels |
| आगे का टायर | 255 / 45 R19 |
| पीछे का टायर | 255 / 45 R19 |
| सामने का सस्पेंसन | Predictive Active Air Suspension |
| पीछे का सस्पेंसन | Predictive Active Air Suspension |
| Power assisted (Electric) steering | |
| Radial - Tubeless Tyres | |
| Space Saver | |
| No |
| Celebration Edition | 6 Airbags (Driver, Front Passenger, 2 Curtain, Driver Side, Front Passenger Side) |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Not Tested |
| Celebration Edition | 1 beep over 80kmph, Continuous beeps over 120kmph |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | No |
| Celebration Edition | No |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Torque-On-Demand |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Electronic |
| Celebration Edition | Disc (Front & Rear) |
| Celebration Edition | Keyless |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Automatic Climate Control: Four Zone (Front AC: Two Zones with Fan speed control, Second row AC: Dual Zones with Fan speed control with Vents Behind Front Armrest and on Pillars) |
| Celebration Edition | Electric Tilt & Telescopic |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Front & Rear |
| Celebration Edition | 360 Degree Camera |
| Celebration Edition | Driver & Co-Driver |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Front Only |
| Celebration Edition | Auto Hold |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | 2 x 12V Power Outlets |
| Celebration Edition | Cupholders in Front & Second Row |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Leather |
| Celebration Edition | 16 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, shoulder support: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: forward / back) |
| Celebration Edition | 16 way electrically adjustable with 2 memory presets (seat: forward / back, backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, seat height: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down, shoulder support: forward / back) + 2 way manually adjustable (headrest: forward / back) |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | All |
| Celebration Edition | Heated and cooled |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Bench |
| Celebration Edition | Front & Rear |
| Celebration Edition | 10 way electrically adjustable with 2 memory presets (backrest tilt: forward / back, headrest: up / down, lumbar: up / down, lumbar: forward / back, seat base angle: up / down) + 2 way manually adjustable (headrest: forward / back) |
| Celebration Edition | Dual Tone (Black, Merino Gray / Meteorite Gray, Merlot Red / Black, Metropolis Gray / Granite Gray, Mother-of-Pearl / Sapwood Brown, Nutmeg Brown / Black, Nutmeg Brown / Tourmaline Blue, Saiga Beige / Black, Sard Brown / Black) |
| Celebration Edition | Leather Wrapped Gear Knob & Wrapped Steering Wheel |
| Celebration Edition | Front & Rear Power Windows, All One-touch up/down |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Front & Rear |
| Celebration Edition | Metallic |
| Celebration Edition | Electrically Adjustable & Retractable |
| Celebration Edition | Body-Coloured finish, Turn Indicators on ORVMs |
| Celebration Edition | Chrome |
| Celebration Edition | Soft-Close Doors, Chrome Door Handles Finish |
| Celebration Edition | Electric Opening and Closing |
| Celebration Edition | Both Sides |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Chrome Finish |
| Celebration Edition | Roof-Mounted Antenna |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Panoramic Sunroof |
| Celebration Edition | Intelligent |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | LED - Front & LED - Rear |
| Celebration Edition | LED |
| Celebration Edition | Multi-colour |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | LED |
| Celebration Edition | Front and Rear Glovebox Lamp, Reading Lamp, |
| Celebration Edition | LED |
| Celebration Edition | 2 Trips Electronic |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Digital |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Digital |
| Celebration Edition | Average Fuel Consumption, Distance to Empty, Instantaneous Fuel Consumption & Low Fuel Level Warning |
| Celebration Edition | Digital Instrument Cluster with Adjustable Cluster Brightness |
| Celebration Edition | Dynamic |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Android Auto (Wireless) & Apple CarPlay (Wireless) |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Phone Calls & Audio Streaming |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Yes |
| Celebration Edition | Touch-screen Display |
| Celebration Edition | 23 Speakers |
| Celebration Edition | AUX Compatibility, Bluetooth Compatibility (Phone Calls & Audio Streaming), DVD Playback |
| Celebration Edition | 2 Years / Unlimited Kms |
| Celebration Edition | No |
| Celebration Edition | No |
| Celebration Edition | No |
| Celebration Edition | No |


Click it and Unblock the Notifications