|
96,680.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
104,439.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
110,700.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
119,029.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 242 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Size | 100/80-17M/C(52P) |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Rear Tyre Size | 140/60-R17M/C(63P) |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Diamond |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Kerb Weight | 132 kg |
| Overall Height | 1,030 mm |
| Overall Length | 2,073 mm |
| Overall Width | 770 mm |
| Seat Height | 790 mm |
| Wheelbase | 1,330 mm |
| Bore | 57 mm |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Compression Ratio | -- |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 149 cc |
| Emission Standard | -- |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Transistor Controlled Ignition |
| Max Power | 13 bhp @ 8,000 rpm |
| Maximum Torque | 12.8 Nm @ 6,000 rpm |
| No. of Gears | 5 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 57 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | 696 Km |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Mileage - ARAI | 58 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Antilock Braking System | Yes |
| Battery | 12V,4.0AH(10H) |
| Brake/Tail Light | 12V,21/5W×1 |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V, 35/35W |
| Headlight Type | LED Headlamp |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |