|
70,500.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
100,450.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
| Braking System | Standard |
| Calliper Type | Single Piston |
| Front Brake Size | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Both Side Spring Loaded Hydraulic |
| Rear Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Rear Wheel Size | 12 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 175 mm |
| Kerb Weight | 107 kg |
| Overall Height | 1,130 mm |
| Overall Length | 1,890 mm |
| Overall Width | 710 mm |
| Seat Height | 810 mm |
| Wheelbase | 1,320 mm |
| Battery warranty | 3 Year |
| Motor warranty | 1 Year |
| Battery capacity | 2 kWh |
| Battery charging time | 5 Hrs |
| Battery type | Lead Acid Battery |
| Carrying capacity | 150 kg |
| Charger output | -- |
| Fast charging time | No |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | -- |
| Max Power | 1,500 W |
| Max Torque | 27 Nm |
| Motor type | BLDC motor |
| Rated Power | 1200 W |
| Riding Range | 70 Km |
| Top Speed | 45 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional features | -- |
| Anti theft system | Yes |
| Artificial sound | No |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Central locking system | Yes |
| Clock | No |
| DRLs (Daytime running lights) | No |
| Front storage box | Yes |
| Geo fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | Reflector |
| Hill Assist | No |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 0 |
| Odometer | Digital |
| Parking assist | No |
| Pass Light | No |
| Pillion Backrest | Yes |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative breaking | No |
| Reverse mode | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Start/stop button | No |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Touch screen display | No |
| Tripmeter Type | No |
| Turn Signal | Yes |
| Under seat storage | Yes |
| USB charging port | Yes |