|
210,187.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
220,871.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Calliper Type | Floating Caliper |
| Front Brake Size | 280 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Fork |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 23 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 23 psi |
| Front Tyre Size | 100/90 - 18 |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 240 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Mono Shock Absorber, 7 Step Adjustable |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 28 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 28 psi |
| Rear Tyre Size | 140/70 - 17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Double cradle Tubular Frame |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Kerb Weight | 185 kg |
| Overall Height | -- |
| Overall Length | -- |
| Overall Width | -- |
| Seat Height | 750 mm |
| Wheelbase | 1,485 mm |
| Standard Warranty | 2 Year |
| Bore | 81 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 334 cc |
| Emission Standard | BS6 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 13.2 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 30.2 bhp @ 7,500 rpm |
| Max Torque | 32.74 Nm @ 5,500 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 30 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2.8 litres |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 65 mm |
| Top Speed | 130 Kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Additional features | Semi Digital Cluster |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 10A |
| Brake/Tail Light | LED |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| DRLs (Daytime running lights) | No |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Pillion Seat | No |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | No |