|
106,786.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
112,615.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
113,302.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
| Braking System | Single Channel ABS |
| Calliper Type | Dual Piston |
| Front Brake Size | 240 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 25 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 25 psi |
| Front Tyre Size | 80/100 - 18 |
| Front Wheel Size | 18 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Size | 100/90 - 18 |
| Rear Wheel Size | 18 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Diamond |
| Ground Clearance | 187 mm |
| Kerb Weight | 140 kg |
| Overall Height | 1,103 mm |
| Overall Length | 2,081 mm |
| Overall Width | 756 mm |
| Seat Height | 798 mm |
| Wheelbase | 1,335 mm |
| Standard Warranty | 3 Year |
| Bore | 57.3 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 10±0.2 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 162.7 cc |
| Emission Standard | BS6 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 13 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 4 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 12.73 bhp @ 7,500 rpm |
| Max Torque | 14 Nm @ 5,500 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 50 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 63.1 mm |
| Top Speed | 106 Kmph |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Additional features | Premium Front Cowl |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12V 4Ah |
| Brake/Tail Light | Halogen Bulb |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| DRLs (Daytime running lights) | No |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 1 |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick and Electric |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Analogue |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | No |