|
126,266.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
140,717.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
170,929.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
|
|
173,075.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Front Fork with Antifriction Bush |
| Front Tyre Size | 100/80 – 17, 52 P Tubeless |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 230 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Nitrox mono shock absorber with Canister |
| Rear Tyre Size | 130/70 – 17, 62 P Tubeless |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Pressed steel perimeter beam section frame |
| Ground Clearance | 157 mm |
| Kerb Weight | 165 kg |
| Overall Height | 1,114 mm |
| Overall Length | 1,999 mm |
| Overall Width | 765 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,355 mm |
| Bore | 72 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 11 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 199.5 cc |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital CDI |
| Max Power | 24.5 bhp @ 9,750 rpm |
| Maximum Torque | 18.6 Nm @ 8,000 rpm |
| No. of Gears | 6 |
| Spark Plugs | 3 Per Cylinder |
| Stroke | 49 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 13 litres |
| Mileage - ARAI | 35 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | 141 Kmph |
| Antilock Braking System | No |
| Battery | Maintenance Free Battery |
| Brake/Tail Light | LED Tail Lamp |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Electric System | 12V |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 65W |
| Headlight Type | Dual Projector |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Analogue |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | Yes |