|
81,669.00
एक्स-शोरूम कीमत
|
| Low battery alert | Yes |
| Charging At Home | Yes |
| Charging Time(0-100%) | 6 Hours |
| Body Type | Electric Bikes |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Height | 1108 mm |
| Kerb Weight | 58 kg |
| Length | 1780 mm |
| Load Carrying Capacity | 230 kg |
| Saddle Height | 730 mm |
| Width | 700 mm |
| DRLs | Yes |
| Headlight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Taillight | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| Motor Power | 249 W |
| No. Of Batteries | 1 |
| Starting | Push Button Start |
| Battery Capacity | 1.56 Kwh |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Drive Type | Hub Motor |
| Motor Type | Brushless DC |
| Transmission | Automatic |
| Scooter Speed | low |
| Top Speed | 25 km/Hr |
| Claimed Range | 75-100 km/charge |
| Brakes Front | Disc |
| Brakes Rear | Drum |
| Frame | High Rigid Tubular Frame (Steel) |
| Suspension Front | Telescopic Fork |
| Suspension Rear | Spring Loaded Gas |
| Tubeless Tyre | Tubeless |
| Tyre Size | Front :-3.00-10, Rear :-3.00-10 |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Vehicle Warranty | 3 Years or 30,000 Km |
| Additional Features | Speed Control Switch |
| Additional Features Of Variant | Speed Control Switch |
| Charging Point | Yes |
| Clock | Digital |
| Display | Yes |
| EBS | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Gradeability | 18° |
| Instrument Console | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Speedometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| USB Charging Port | Yes |